Öklid kimdir? Öklid hakkında merak edilenleri yazımızda derledik. İyi okumalar dileriz.

Öklid, MÖ 330 ile 275 yılları arasında yaşamış İskenderiyeli bir matematikçidir. Öklid, “Geometrinin Babası” olarak bilinir.

Öklid gelmiş geçmiş matematikçilerin içinde adı geometri ile en çok özdeşleştirilen kişidir. Geometri dünyasında kapladığı bu seçkin yeri kendisinin büyük bir matematikçi olmasından çok, geometrinin başlangıcından kendi zamanına kadar bilinen ismi ile “Öğeler(Elementler)” adını taşıyan kitabında toplamıştır.

Eğitimini Akademi’de tamamladıktan sonra İskenderiye’de büyük bir matematik okulu kuran Öklid, çağlar boyu matematikle ilgilenen hemen herkesin gözdesi olmuştur. Geometriyi ispat ve aksiyomlara dayalı bir dizge olarak işleyen 13 ciltlik kitabı “Elementler” bu alandaki ilk kapsamlı çalışmadır.

Kendinden önceki Thales, Pisagor, Platon, Aristoteles gibi matematikçi ve geometricilerin çalışmalarını temel alan Öklid’in bu yapıtı, iki bin yıl boyunca önemli bir başvuru kaynağı olarak kullanılmıştır. Düzlem geometrisi, aritmetik sayılar kuramı, İrrasyonel sayılar ve katı isimler geometrisi Öklid’in kitabında ele aldığı başlıca konulardı.


Daha Fazla İçerik
Bulutsuzluk Özlemi
Başa