Harezmi

Harezmi Kimdir? Harezmi hakkında merak ettiklerinizi yazımızda bulabilirsiniz. Keyifli okumalar…

El-Harezmi, 780 yılında Özbekistan’ın Harezm kentinde dünyaya gelmiştir. Harezm’de temel eğitimini tamamlayan müslüman bilim insanı, kendini geliştirmek ve çalışmalarını sürdürebilmek için Bağdat’a yerleşmeye karar verir.

Harezmi’nin matematiğe en önemli katkısı, bir sayı olarak “0”ı ve bir bilinmeyen olarak “x”i kullanan ilk bilim insanı olmasıdır. Harezmi’nin matematik alanındaki çalışmaları, cebirin temelini oluşturur. Bir dönem yolculuk yaptığı Hindistan’da harfler ye- rine sayılarla işlem yapıldığını gören Harezmi, matematikte bu şekilde çalışmanın daha verimli olduğunu düşünerek bu sistemi geliştirmeye ve yaygınlaştırmaya çalışmıştır. Bunun için Harezmi’nin yazdığı eser “Algoritmi de Numero Indorum” Batı dünyasında da kabul görmüş ve 12. yüzyıldan sonra giderek yaygınlaşmaya başlamıştır.

Bunların yanında Harezmi’nin Hesab-ül Cebir vel-Mukabele adlı eseri, birinci ve ikinci dereceden denklemlerin ve çözümlerinin yer aldığı ilk eser olarak kabul edilir. Bundan dolayı da Harezmi, “Cebirin Babası” olarak da anılmaktadır.

Coğrafya ve astronomi alanlarında da çalışmaları bulunan Harezmi burada çok büyük bir buluşa imza atamasa da yol açıcı bilim insanlarından olmuştur. Harezmi, Nil nehrinin kaynağını gösteren bir harita çizmiş, dünyanın çevresi ve hacmi üzerine diğer müslüman bilim insanlarıyla ortak araştırmalar yapmış, saatler ve usturlaplar üzerine de çeşitli çalışmalarda bulunmuştur.

Harezmi’nin Eserleri:

  • El- Kitab’ul Muhtasar fi’l Hesab’il Cebri ve’l Mukabele – Kitab al-Muhtasar fil Hisab el-Hind
  • El-Mesahat
  • Zîc-ul Harezmî
  • Kitab al-Amal bi’l Usturlab – Kitab’ul Ruhname
  • Kitab surat al-arz
  • Kitab’ul Tarih

Müslüman bilim insanı Harezmi 850 yılında Bağdat’ta hayatını kaybetmiştir.

Daha Fazla İçerik
Zeynep Bastık
Başa