Gökhan Aybulus

Gökhan Aybulus kimdir? Gökhan Aybulus hakkında bilmek istedikleriniz, meraklısına Gökhan Aybulus üzerine bilgiler bu yazımızda…

Eskişehir’de doğan Gökhan Aybulus, müzik eğitimine Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda Prof. Zöhrab Adıgüzelzade ve Ferit Adıgüzelzade ile başladı. 2000 yılında, Moskova Tchaikovsky Devlet Konservatuvarı’nın sınavlarını kazanarak, Rusya Federasyonu Devlet Sanatçısı Prof. Naum Shtarkman (1927-2006)’ın sınıfına kabul edildi, 2006 yılında başarıyla mezun oldu. Bu süre içinde Dr. Nejat Eczacıbaşı Vakfı ve Garanti Bankası Moskova’nın desteğini aldı. 2009 yılında ise Doktora çalışmalarını Sn. Lale Tara’nın özel bursu ile Rusya Federasyonu Devlet Sanatçısı Prof. Sergei Dorensky’nin sınıfında başarıyla bitirdi.

Moskova’ daki eğitimi boyunca Naum Shtarkman, Sergei Dorensky, Ruvim Ostrovsky, Pavel Nersessian, Andrei Pisarev Nikolai Lugansky ile piyano, Nina Kogan ile oda müziği çalıştı. Bu süre içinde Rusya’nın çeşitli bölgelerinde birçok konser verdi.

Türkiye, Rusya, Ukrayna, Avusturya, Almanya ve Slovenya’da düzenlenen ulusal ve uluslararası çok sayıda festival ve konserlere katılan Aybulus’un Rusya’daki bazı konserleri ve röportajları Moskova “Kultura” televizyonunda yayınlandı. Rusya’da ulusal ve uluslararası yarışmalarda Türkiye’yi temsilen jüri üyeliği yapan sanatçı, yurt dışında Moskova Devlet Senfoni Orkestrası, Samara Filarmoni Orkestrası, Ukrayna Ulusal Filarmoni Orkestrası ve ülkemizin önde gelen orkestraları ile solist olarak pek çok konser verdi. Naum Shtarkman, Natalia Gutman, Nikolai Lugansky ve Dora Schwarzberg gibi dünyaca ünlü müzisyenlerle konserler vererek büyük beğeni topladı.

Harika Çocuk Yetenek Yarışması’nda Birincilik, II. Genç Müzisyenler Yarışmasında Birincilik ve Yılın Müzisyeni ünvanı, IV. Uluslararası Mariya Yudina Piyano Yarışması’nda “Grand-Prix” (St. Petersburg), II. Ulusal Genç Yetenekler Yarışmasında Birincilik, V.Uluslararası Mariya Yudina Yarışmasında iki piyano dalında “Grand-Prix” (St. Petersburg) ödülleri aldı.

Şu an Eskişehir Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda piyano ana sanat dalı öğretim üyesi olan Aybulus, yurt içi ve yurt dışında aktif olarak konserler vererek solistlik kariyerine devam ediyor.


Tüm Ankara Konserleri Tüm Etkinlikleri
Daha Fazla İçerik
İsmail Altunsaray
Başa