Eratosthenes

Eratosthenes kimdir? Eratosthenes hakkında merak ettikleriniz yazımızda. Keyifli okumalar…

Eratosthenes (Eratosten), günümüzde Libya sınırları içinde bulunan Kirene şehrinde doğmuştur. Tarihi tam olarak bilinememekle birlikte MÖ 276 ile MÖ 273 yılları arasında doğduğu tahmin edilmektedir. Yüksek öğrenimi için Atina’ya gitmiştir.

Eratosthenes, geography (coğrafya) kelimesini kullanan ilk kişidir ve coğrafya biliminin temellerini atmıştır. Ayrıca enlem ve boylam sistemini icat etmiştir. Dünyanın çevresini hesapladığı bilinen ilk insandır. Dünyanın çevresini stadyum uzunluk birimine göre dikkate değer bir doğruluk ile hesaplamıştır. Bunun yanında eksen eğikliğini hesaplayan ilk kişidir, Dünya’nın Güneş’e olan uzaklığını tam olarak hesaplamış ve 29 Şubatı kullanarak takvimde ortaya çıkan senkronizasyon problemini ortadan kaldırmıştır. Coğrafi ve kartografik bilgilerini kullanarak paralel ve meridyenlerle yapılmış ilk Dünya haritasını çizmiştir. Ayrıca Eratosthenes, bilimsel kronolojinin kurucusudur ve Truva’nın fethinden Büyük İskender’e kadar yaşanan edebi ve politik olayları saptamak için çalışmalar yapmıştır.

Tahminen MÖ 245 yılında Ptolemaik kralı, Eratosthenes’i başkent İskenderiye’ye getirttiği bilinmektedir. Eski dönemin eğitim ve bilim merkezi olan İskenderiye Kütüphanesi’nde baş kütüphaneci olarak görevlendirildi.

Eratosthenes asal sayıları bulmak için basit bir algoritma geliştirmiştir. Bu algoritma “Eratosthenes kalburu” olarak bilinir. Matematikte Eratosthenes kalburu asal sayıların seçilmesinde temel algoritmadır. Algoritma asal sayıları bir sınır olmadan bulabilmeyi sağlar. Algoritma kısaca şöyledir: 1, 2, 3 … dizisi yazılıp 2’den başlayarak her sayı için sırası ile katları silinir, silinmeden kalanlar (herhangi bir doğal sayının tam katı olmayanlar) kalır ve bunlar asal sayı olarak adlandırılır.

Daha Fazla İçerik
Obetize Nedir?
Başa