Derya Can

Derya Can kimdir? Derya Can nerelidir? Derya Can hayatı ve Derya Can hakkında bilmek istedikleriniz, meraklısına Derya Can üzerine bilgiler bu yazımızda…

Derya Can adını rekorlar kitabını yazdırmış serbest dalış dalında kendisini kanıtlamış milli sporcudur. Dünya şampiyonu alanında 5 defa altın madalya almıştır.

12 Ekim 1979 yılında Çanakkale ilimizde dünyaya gelmiştir. Henüz 8 yaşında iken spora karşı ilgisi öğretmenleri tarafında keşfedilmiştir. Tabii ki ilk spor dalı yüzme ya da dalma değildir. İlk olarak atletizm konusunda spor hayatına başlamıştır.

Lise yıllarında ise atletizm dalından tekvando sporu ile karşılaşmış ve oldukça ilgi duymuştur. Kendisini bu konuda yeterince geliştiren Derya Can, 2000 yılında olimpiyat kadrosuna seçilmiştir.

Dalgıç Derya can şu an 41 yaşında olan profesyonel sporcu iki çocuk annesidir. Bu zamanda kadar 5 dünya rekorunu kırmanın yanı sıra Türkiye de 40’dan fazla rekora adını yazdırmayı başarmıştır.

En son 111 metre derinliklere dalarak yeni bir dünya rekoruna da imza atmayı başarmıştır. Beş defa dünya şampiyonu olan 41 yaşında Derya Can Survivor 2020 Ünlüler takımında kendisini ve performansını izleyeceğiz.

Derya Can, 18 Mart Çanakkale Üniversitesi Beden Eğitimi Öğretmenliği mezunudur ve Tayfun Göçen ile evlidir.

Daha Fazla İçerik
Her Derde Deva Kantaron Yağı
Başa