Canan Kaftancıoğlu

Canan Kaftancıoğlu hakkında merak edilenler yazımızda

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinde gösterdiği çabayla gündemden hiç düşmeyen Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu kimdir? Canan Kaftancıoğlu hakkında merak edilenleri yazımızda derledik.

1972 yılında Ordu’da doğan Kaftancıoğlu, Cumhuriyet Halk Partisi parti meclisi üyesi ve şu an partinin İstanbul İl Başkanlığını yapmaktadır.

Ordu’nun Mesudiye ilçesi, Çiftlik Sarıca köyünde, ilkokul öğretmeni bir baba ve ev hanımı bir annenin ikinci çocuğu olarak doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini Ordu’da tamamladıktan sonra 1995’te İstanbul Tıp Fakültesi’nden mezun oldu.

Türkiye İnsan Hakları Vakfı’nda vaka taraması yaptığı “İşkence Olgularının Adli Tıbbi Değerlendirilmesi” teziyle ihtisasını tamamladı. Sivas Suşehri Devlet Hastanesi’nde acil hekimi olarak görev yaptığı dönemde Dr. Ali Naki Kaftancıoğlu ile tanıştı ve 2001 evlendi.

2011-2012 yılları arasında Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul basın, kültür ve iletişimden sorumlu il başkan yardımcılığı, 2012-2014 yıllarında ise il başkan vekilliği görevlerini yaptı. 2014 Seçimlerinde Maltepe belediye başkan adayı oldu. 13 Ocak 2018’de yapılan CHP İstanbul 36. Olağan İl Kongresi’nde İstanbul il başkanı seçildi.

Kaftancıoğlu CHP İstanbul il başkanı olduktan sonra sosyal medyadaki paylaşımları nedeniyle hakkında soruşturma açıldı. Paylaşımlar Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın tepkisine neden olurken, kendi partisinin yanısıra Halkların Demokratik Partisi’den de Kaftancıoğlu’nu destekleyen açıklamalar geldi.

6 Eylül 2019’da yapılan duruşmada Canan Kaftancıoğlu, sosyal medya hesabından 7 yıl önce yaptığı paylaşımlar yüzünden hapis cezasına mahkum edildi. Kaftancıoğlu’na toplamda 9 yıl 8 ay 20 gün hapis cezası verildi. Kaftancıoğlu karar onanırsa cezaevine girecek.

Toplumsal Bellek Platformu’nun kurucuları arasında yer aldı. Faili meçhul cinayetleri işlediği “Benim Babam Bir Kahramandı” isimli derleme kitabı bulunmaktadır. Ümit Kaftancıoğlu Öykü Yarışması düzenleme komitesindedir. Birleşik Haziran Hareketi Yürütme Kurulu üyesidir.


Ümit Kaftancıoğlu’nun oğlu Ali Naki Kaftancıoğlu ile evlidir Çağım Işık isminde bir kızı vardır.

Eserleri

Katkıda bulunduğu yayınlar
Roboski İstenmeyen Çocuklar, Müge Tuzcuoğlu derlemesi – İletişim Yayınları
Bir Eflatun Ölüm, Eren Aysan – Um:Ag Yayınları

Daha Fazla İçerik
Pamela
Başa